Czym czyścić kostkę brukową? – Czyszczenie kostki brukowej

Czym czyścić kostkę brukową? – Czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa to niezwykle popularny materiał, który znaleźć można niemal na każdym parkingu czy przed prywatnymi posesjami. Wykorzystuje się ją zarówno do wykonywania podjazdów, ogrodowych ścieżek jak i tarasów. W związku z szerokim zastosowaniem kostki narażone są również na wiele różnych zabrudzeń. Czym czyścić betonową kostkę brukową? Jakie zabrudzenia kostki brukowej są najczęściej spotykane? Czy jej czyszczenie warto zlecić firmie sprzątającej?

W jaki sposób i czym czyścić kostkę brukową?

W zależności od tego gdzie wykorzystuje się kostkę brukową, można znaleźć na niej różnego rodzaju zabrudzenia:

  • Na parkingach czy podjazdach najczęściej pojawiają się plamy pochodzące z samochodów np. plamy z oleju silnikowego. 
  • Na ścieżkach czy tarasach pojawić się może błoto, zielony nalot, pył czy nawet mech pomiędzy kostkami. 

Chcąc skutecznie wyczyścić kostkę brukową, należy przede wszystkim dobrze dopasować sposób i narzędzie do brudu, który się na niej pojawił. 

W większości przypadków wystarczy woda oraz szczotka, które usunie brud ze struktury kostne, w przypadku dużych powierzchni kostki brukowej przydatna będzie myjka ciśnieniowa, która ułatwi i przyspieszy pracę. Przydatne mogą być również specjalistyczne środki czyszczące kostkę lub zwykły woda z octem.

Czym wyczyścić kostkę brukową – Myjka ciśnieniowa

Najszybszą i najbardziej efektywną metodą czyszczenia kostki brukowej jest użycie myjki ciśnieniowej. Wykorzystanie wody ze środkiem czyszczącym, która pod dużym ciśnieniem uderza w kostkę, sprawia, że plamy schodzą szybko i bez większych problemów. 

Wybierając myjkę, do czyszczenia powierzchni kostki brukowej warto zwrócić uwagę na kilka jej parametrów. Przede wszystkim powinna charakteryzować się:

  • Wysoką wydajnością
  • Dużym ciśnieniem
  • Odpowiednio długi wężem

Należy pamiętać, że po czyszczeniu myjką należy koniecznie uzupełnić przestrzenie pomiędzy kostkami pisakiem.

Środki do mycia kostki brukowej

Czyścić kostkę brukową można zarówno samą wodą jak i z użyciem specjalnie do tego przeznaczonych środków czystości. Dobór odpowiedniego preparatu powinien być uzależniony zarówno od rodzaju zabrudzeń jak i od modelu kostki brukowej. Innego środka użyje się do kostki granitowej a innego do betonowej. 

Przeglądając oferty różnych firm, znaleźć można środki przeznaczone do białych i czarnych wykwitów, glonów, plam z oleju, rdzy czy wosku. Dobrze dobrany preparat pozwoli szybko usunąć plamy oraz zadbać o utrzymanie kostki brukowej w dobrym stanie. Zlecając czyszczenie kostki profesjonalnej firmie sprzątającej, masz pewność, że dobrze dobiorą preparat do zabrudzeń.

Czyszczenie kostki brukowej domowym sposobem

Jeśli boisz się, że chemikalia mogą uszkodzić kostkę brukową lub po prostu nie lubisz używać tego typu środków, możesz wykorzystać domowe sposoby na zachowanie czystości kostki brukowej. 

Wśród najlepszych domowych sposobów jest czyszczenie kostki brukowej octem. Do czyszczenia wykonuje się roztwór octu z wodą w stosunku 2:1. Zanim jednak spróbujesz umyć kostkę z wykorzystaniem octu i myjki wysokociśnieniowej przetestuj ten środek w niewidocznym miejscu, aby mieć pewność, że nie dojdzie do nieoczekiwanej reakcji.

Czyszczenie kostki z plam po oleju silnikowego

Wśród najtrudniejszych plam, które wnikają w strukturę kostki brukowej, są te spowodowane przez olej samochodowy lub spożywczy. 

Aby umyć kostkę brukową z tego typu zabrudzeń, koniecznie jest użyciem odpowiednich preparatów, ponieważ sama woda nie wystarczy. 

Plamy z oleju najpierw można spróbować usunąć za pomocą wody z płynem do mycia naczyń. Jeśli to nie pomoże, warto zakupić profesjonalny środek czyszczący na tłuste plamy np. w formie sprayu.

Czym należy czyścić kostkę z mchu i chwastów?

Na estetykę kostki brukowej równie mocno wpływają wszelkiego rodzaju niechciane rośliny takie jak mech czy chwasty. Rosną one najczęściej w szczelinach między kostkami. 

Jest to dość spory problem, ponieważ bardzo szybko się rozsiewają. Z mchu i innych roślin warto czyścić kostkę nawet kilka razy w roku. Tylko wtedy można mieć pewność, że zachowa swój atrakcyjny wygląd.

Usuwania mchu można wykonać ręcznie za pomocą specjalnej twardej szczotki. Należy jednak uważać, by nie porysować kostki. Aby skutecznie pozbyć się roślin można również użyć środków biobójczych. Trzeba jednak z nimi uważać, ponieważ w złych proporcjach mogą zanieczyścić glebę.

Impregnacja kostki brukowej po czyszczeniu

Niezależnie czy preferujesz czyszczenie kostki brukowej myjkami, czy ręcznie warto na koniec zadbać o jej impregnację. 

Przedłużenie żywotności kostki brukowej oraz zachowanie jej pięknego wyglądu jest możliwe z użyciem specjalistycznych środków do ochrony kostki brukowej. Impregnacja kostki brukowej sprawi, że dłużej będzie cieszyła oko i rzadziej będzie wymagać czyszczenia.

Czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej – Podsumowanie

Wiesz już, jak wygląda czyszczenie kostki. Nie jest to proces trudny, ale wymagający regularności. Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej warto zlecić odpowiedniej firmie, która kompleksowo zajmuje się czyszczeniem powierzchni różnego typu. Jeśli szukasz firmy sprzątającej we Wrocławiu, która zadbać również o stan kostki brukowej, zapraszamy do kontaktu z Cleanhub. Kompleksowo zadbamy o wygląd kostki brukowej przed Twoją firmą lub domem.