Elewacja domu tak jak i każdego innego budynku może ulec zabrudzeniu. Gdy tak się stanie, traci swój pierwotny wygląd, a wręcz zaczyna szpecić. Na szczęście istnieje wiele sposobów na mycie elewacji budynków. Dowiedz się jak wygląda czyszczenie elewacji, oraz jak to zrobić we właściwy sposób. Czy firmy sprzątające wykonują tego typu pracy podczas np. sprzątania po remoncie lub podczas rutynowego sprzątania biur?
Co wpływa na stopień zabrudzenia ścian?
Na elewacji pokrytej tynkiem znaleźć można wiele różnych zabrudzeń. To jak szybko brudzi się dom oraz jakie zabrudzenia elewacji mogą się na nim pojawić, zależy od kilku czynników.
Przede wszystkim są to:
- Usytuowanie budynku
- Nadmiar wilgoci – glony i grzyby najlepiej usuwać za pomocą chemicznego czyszczenia elewacji
- Smog – zabrudzenia takie jak smog mogą wymagać specjalnych technik czyszczenia elewacji
- Kurz – zwykły kurz można usunąć na sucho
- Remonty – w zależności od zabrudzeń można wykorzystać środki czyszczące, czyszczenie mechaniczne lub wodę
- Opady deszczu i śniegu – zabrudzenia tego typu można usuwać, myjąc elewację wodą
Niezależnie od rodzaju zabrudzeń, częstotliwość mycia elewacji nie jest zbyt duża. Warto ja wykonać co 2-3 lata. Tylko w ten sposób można cieszyć się zadbanym i dobrze wyglądającym budynkiem.
Sposoby mycia elewacji domu – Mycie elewacji myjką ciśnieniową
Profesjonalne mycie elewacji można wykonać na różne sposoby. Metody mycia elewacji należy jednak dostosować do rodzaju tynku oraz do stopnia zabrudzenia elewacji. Np. usuwanie zabrudzeń z kurzu można wykonać za pomocą szczotki, inne trudne do usunięcia zabrudzenia można zmyć za pomocą myjki ciśnieniowej. Mycie wodą pod ciśnieniem jest najskuteczniejszym sposobem czyszczenia fasady budynku.
Jakie środki chemiczne do elewacji budynków?
Do naprawdę trudnych zabrudzeń oprócz ciśnienia wody warto użyć również odpowiednich środków czyszczących. Mycie elewacji specjalistycznymi środkami również wykonujemy myjką ciśnieniową.
Specjalnie dobrany środek do tego typu zabrudzenia dodajemy do specjalnego zasobnika w myjce. Pamiętaj, aby to, czym myć elewację, dobrać do rodzaju tynku. Źle dobrane środki mogą odbarwić ścianę.
Jak dopasować czyszczenie do rodzaju elewacji?
Jak już wspomnieliśmy, sposób czyszczenia elewacji budynku zależy od użytego tynku. Każdy rodzaj powierzchni elewacji charakteryzuje się innymi właściwościami, przez co może różnie reagować na duże ciśnienie wody lub silne środki czyszczące. Dlatego właśnie sposób mycia elewacji zależy od tego czy jest ona z tynków mineralnych, akrylowych czy ścianą z cegieł.
Jak czyścić elewację z tynku akrylowego?
Mycie elewacji akrylowej można wykonywać zarówno na mokro jak i na sucho. Z racji tego, że akryl nie jest odporny na grzyby, mech i glony koniecznie należy czyścić elewację z wykorzystaniem środków odkażających i grzybobójczych. W przypadku mocno widocznych zabrudzeń czyszczenie elewacji akrylowej warto wykonywać myjką o mocy ok. 100 atmosfer. Odradzamy jednak czyszczenie w zimne dni, ponieważ może dojść do uszkodzenia elewacji.
Jak umyć elewację z tynku mineralnego?
Czyszczenie elewacji mineralnych można wykonywać wyłącznie wodą o niezbyt dużym ciśnieniu. Czyszczenie tynku mineralnego z użyciem szczotki może spowodować uszkodzenie elewacji. Inaczej sytuacja wygląda jeśli tynk został wcześniej zabezpieczony. Jeśli tak jest, można również wykonać mycie elewacji szczotką.
W jaki sposób wyczyścić elewację ceglaną?
Mycie elewacji ceglanych przypomina czyszczenie innych rodzajów elewacji. Mycie ścian tego typu można wykonać za pomocą wody lub wody pod ciśnieniem. Często stosuje się również średnio twarde szczotki. Organiczne naloty można usunąć za pomocą środka dezynfekującego lub biobójczego.
Ceglaną elewację można również czyścić za pomocą środków chemicznych. Zawsze należy zaczynać czyszczenie od dolnej części, aby preparaty nie spływały po powierzchni. W przypadku cegły można także zastosować piaskowanie.
Czyszczenie elewacji kamiennych
Kamień tak jak np. piaskowiec często lubi zmieniać kolor i nieestetycznie ciemnieć. Często pojawiają się na nim glony spowodowane wilgocią oraz inne zabrudzenia. W przypadku kamienia również najlepiej wykonać czyszczenie elewacji myjką. Do usuwania zabrudzeń tłustych lub sadzy można użyć benzyny ekstrakcyjnej. Oczywiście można również czyszczoną powierzchnię elewacji potraktować szczotką np. ryżową.
Usługi czyszczenia elewacji – Zleć to profesjonalistom
Profesjonalne czyszczenie elewacji najlepiej zlecić doświadczonej firmie, która zna najlepsze metody czyszczenia i dobrze dopasuje je do zabrudzeń i tynków. Samodzielne mycie elewacji również może być skuteczne, jednak pochłonie dużo czasu i nerwów. Najlepiej wybrać firmę, która świadczy usługi mycia elewacji np. w ramach sprzątania po remontach, sprzątania biur, czy sprzątania magazynów i centrów handlowych.
Metody czyszczenia tynków – Podsumowanie
Ciśnieniowe mycie elewacji może być bardzo skuteczne dlatego warto się na nie zdecydować jeśli chcesz doprowadzić swój budynek do pierwotnego wyglądu. Czyszczenie elewacji zapewnia świetne rezultaty, które utrzymują się naprawdę długo. Jeśli szukasz firmy, która oprócz np. sprzątania po remontach czyści elewację, zapraszamy do kontaktu. Wykonujemy mycie elewacji z wykorzystaniem najlepszych metod i sprzętu.