System rynien dachowych jest niezwykle ważnym elementem konstrukcji dachu. Jego celem jest odprowadzanie wody z powierzchni dachu na ziemię za pomocą układu rur spustowych. W związku z tym konieczne jest okresowe czyszczenie rynien oraz sprawdzanie ich szczelności. Jak poprawnie wykonywać usługę czyszczenie rynien? Czy można zlecić tę usługę w ramach sprzątania biur lub hal magazynowych?
Dlaczego należy czyścić rynny dachowe?
Jak już wspomnieliśmy regularne czyszczenie rynien pozwoli zadbać o ich prawidłowe działanie a co za tym idzie o odprowadzanie nadmiaru wody opadowej. Brak drożności rur spustowych może powodować przede wszystkim:
- Zalewanie elewacji budynku
- Zawilgocenie dachu
- Zniszczenie systemu rynnowego
Wszystkie te sytuacje mogą prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów oraz do zniszczenia konstrukcji budynku. Oczywiście wiążą się z tym również olbrzymie wydatki remontowe, których łatwo uniknąć, regularnie czyszcząc rynny.
Kiedy czyścić rynny i rury spustowe?
Zarówno czyszczenie rur spustowych jak i rynien należy wykonywać dwa razy do roku.
Najważniejsze jest czyszczenie rynien późną jesienią, wtedy gdy spadną już wszystkie liście, gdyż to one najczęściej są przyczyną zatkania rynny. Należy o tym pamiętać, gdyż czyszczenie rynien zimą będzie znacznie trudniejsze z racji mrozów.
Drugim etapem jest sprawdzenie szczelności rynien na wiosnę. Szczelność i drożność rur spustowych i rynien również po zimie może ulec zmianie.
W jaki sposób wykonać czyszczenie systemu rynnowego?
Czyszczenie rynien dachowych to dość prosta czynność, którą najlepiej wykonać za pomocą myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. Zarówno rynny pcv jak i rynny stalowe czyścimy w podobny sposób.
Konieczna będzie drabina, która pozwoli dostać się do rynny oraz myjka lub wąż. Pierwsze widoczne zanieczyszczenia można zebrać ręcznie, pamiętając o rękawicach. Dalej czyścimy rynnę wodą pod ciśnieniem, która wypłukują złogi w dół rur spustowych.
Konserwacja rynien po zakończeniu czyszczenia i sprawdzenie szczelność rynien
Przy okazji czyszczenia rynien po wykonanych pracach należy sprawdzić, czy cały system jest odpowiednio szczelny i poradzi sobie z odprowadzaniem wody opadowej. Po tym zalewamy elementy systemu rynnowego wodą i obserwujemy czy nigdzie nie widać przecieków.
Po wyczyszczeniu rynien należy również wykonać prace konserwacyjne. Trzeba przede wszystkim sprawdzić stan rur spustowych, rynien i haków, na których wiszą rynny. W przypadku uszkodzeń konieczne będzie wykonanie stosownych napraw.
Ile kosztuje czyszczenie rynien?
Jeśli chodzi o cenę czyszczenia rynien, to zazwyczaj jest to mniej więcej kilkanaście złotych za metr bieżący rynny. Dodatkowo płatne będzie czyszczenie rynien spustowych, za które płaci się kilkadziesiąt złotych. Cena może zmieniać się również w zależności pojawiających się trudności w trakcie pracy.
Czyszczenie rynien – Podsumowanie
Czyszczenie rynien należy wykonywać regularnie raz lub dwa razy do roku. Tylko wtedy można mieć pewność, że w prawidłowy sposób zabezpieczą budynek podczas obfitych opadów. Niezależnie od budynku czyszczenie rynien można zlecić w ramach okresowego sprzątania, którym zajmuje się firma sprzątająca biura lub inne budynki np. magazyny czy hale produkcyjne. Jeśli szukasz, która kompleksowo zajmuje się sprzątaniem hal magazynowych i innych budynków. Skontaktuj się z nami!