Czym czyścić meble okleinowe, aby zachowały piękny wygląd?

Czym czyścić meble okleinowe, aby zachowały piękny wygląd?

Czyszczenie mebli to dość prosta czynność, którą może wykonać każdy. Należy jednak zwrócić uwagę na ich rodzaj oraz wykonanie, aby dobrać odpowiedni sposób czyszczenia. Źle dobrane środki oraz metody do powierzchni mebla mogą spowodować ich zniszczenie. Jednymi z najbardziej wrażliwych są meble okleinowe. Czym myć meble okleinowane, aby zachowały swój wygląd? O czym należy pamiętać? Czy warto zlecić ich czyszczenie w ramach sprzątania biura?

Meble kuchenne i biurowe okleinowe – czym są?

Meble okleinowane to meble z płyty MDF wykończone cienką warstwą drewna (fornirem) lub tworzywa sztucznego w formie laminatu. Okleina może być wykonana z różnych gatunków drewna, takich jak dąb, jesion, orzech lub materiału PCV. 

Pokryte laminatem meble są często tańsze od mebli wykonanych z litego drewna lub mebli lakierowanych. Niestety charakteryzują się mniejszą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć. Meble pokryte laminatem mogą występować w wielu różnych wzorach i kolorach, dlatego cieszą się tak dużą popularnością.

Pielęgnacja mebli okleinowanych – na co zwrócić uwagę?

W przeciwieństwie do mebli drewnianych, meble pokryte laminatem należy czyścić w delikatny sposób, aby nie zniszczyć ich wierzchniej warstwy. Meble MDF pokryte okleiną nie są odporne na nadmierną wilgoć, o którą bardzo łatwo podczas niewłaściwego czyszczenia. 

Użycie dużej ilości wody może spowodować, że okleina zacznie odchodzić od mebli. Podczas czyszczenia okleiny uważaj na zbyt silne detergenty, sprawią, że piękne szafki mogą przeobrazić się w brzydkie, zwykłe matowe meble.

Jak czyścić meble pokryte okleiną, aby ich nie zniszczyć?

Jak już wspomnieliśmy meble fornirowane oraz z okleiną z tworzyw sztucznych nie należą do tych najbardziej odpornych. W odróżnieniu od całych drewnianych mebli nie są tak odporne nawet na proces czyszczenia. Aby skutecznie czyścić meble fornirowane, należy używać miękkich materiałów, delikatnych płynów oraz robić to delikatnie. Wszelkie plamy na meblach należy usuwać od razu, ponieważ te pokryte fornirem łatwo chłoną i plamy mogą wniknąć w blat lub front mebla.

Sposób czyszczenia mebli okleinowanych

Do skutecznego czyszczenia mebli fornirowanych wystarczy zwykła bawełniana ściereczka, a cały proces nie jest specjalnie skomplikowany. 

Kolejne kroki czyszczenia wyglądają następująco:

  • Usuń z mebli wszelkie ozdoby i przedmioty
  • Przetrzyj mebel miękką szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie
  • Można czyścić meble zarówno wodą jak i wodą z płynem do mycia naczyń
  • Nie zalecamy korzystać z mleczek przeznaczonych do mebli z litego drewna.
  • Na koniec polerujemy powierzchnię mebli suchą szmatką, najlepiej miękką flanelową. Wycieramy mebel kolistymi delikatnymi ruchami.

Trzymając się naszych podpowiedzi, odpowiednio zadbasz o czyszczoną powierzchnię. Dzięki temu podczas czyszczenia mebli okleinowanych nie zniszczysz ich delikatnej struktury.

Konserwacja mebli – co zrobić by zachowały swój wygląd?

W przypadku mebli MDF warto zastosować specjalne kroki, które pozwolą zadbać o to, aby dłużej cieszyły swoim wyglądem oraz użytecznością. 

W przypadku okleinowanych mebli z płyty MDF należy:

  • Regularnie czyści je bez użycia mocnych środków czyszczących
  • Mebli MDF nie należy używać w miejscach wilgotnych oraz o dużym natężeniu ciepła
  • Należy unikać środków polerujących oraz natłuszczających
  • Meble należy chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, gdyż mogą lekko zmienić kolor

Czyszczenie i pielęgnacja mebli okleinowanych w ramach usługi sprzątania biur

Meble okleinowane przez swoją niewysoką cenę są szczególnie chętnie wybierane do biur. Z racji tego, że w tego typu miejscach ciężko o codzienne czyszczenie mebli warto zlecać tego typu zadania specjalistycznym firmom od sprzątania biur

Powierzając im sprzątanie, można mieć gwarancję odpowiedniego doboru środków czyszczących meble, dobrej techniki czyszczenia oraz regularności. Spowoduje to, że nie uświadczysz na swoich meblach brzydkich plam, rys czy zniszczeń. Warto w tej kwestii zaufać specjalistom, którzy sprzątając biuro, od razu zadbają o umieszczone w nim meble.

Czym czyścić meble okleinowane – podsumowanie

Meble okleinowane cieszą się dużą popularnością przez swoją niewygórowaną cenę oraz szeroki wybór wzorów i kolorów. Należy jednak pamiętać, że czyszczenie tego typu mebli wymaga stosowania odpowiednich metod oraz środków. Jeśli prowadzisz biuro, w którym posiadasz sporą ilość mebli wykonanych z okleiny naturalnej lub PCV warto ich czyszczenie zlecić w ramach usługi sprzątania biur. Nasza firma specjalizuje się w czyszczeniu wszystkich rodzajów mebli. Posiadamy bogate doświadczenie oraz środki, które pozwalają nam zarówno na ich kompleksowe mycie jak i konserwację. Zapraszamy do kontaktu.