Jak czyścić fugi – Skuteczne sposoby na czyszczenie fug

Jak czyścić fugi – Skuteczne sposoby na czyszczenie fug

Fugi to spoiwo łączące ułożone na ścianie lub podłodze płytki. Jest to również rzecz, która spędza sen z powiek osób zajmujących się sprzątaniem. Ze względu na swoją trudną dostępność oraz chropowatą powierzchnię bardzo łatwo się brudzą i trudną czyszczą. Profesjonaliści znają jednak kilka skutecznych metod czyszczenia fug. Czym wyczyścić fugi? Jakie są najlepsze sposoby na dbanie o powierzchnię fug podłogowych? Czy warto zlecić mycie fug w ramach porządków biurowych firmie sprzątającej? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Kiedy warto zdecydować się na wyczyszczenie fug?

Moment, w którym należy podjąć się mycia fug nietrudno przeoczyć. Jest to element, na którym bardzo szybko pojawia się nieestetyczny osad w postaci kamienia. Szczególnie widoczne jest to w łazienkach, gdzie fugi mają ciągły kontakt z wodą. 

Jeżeli zależy Ci na niedopuszczeniu do brzydkich zabrudzeń, warto postawić na regularne czyszczenie fug, wykonywane np. raz w miesiącu podczas harmonogramowego sprzątania. Jeśli prowadzisz firmę i zależy Ci na regularnym sprzątaniu oraz czyszczeniu fug, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy od sprzątania biur we Wrocławiu.

Profesjonalne sposoby na brudne fugi

Jeśli zastanawiasz się czym umyć fugi, jednym z najlepszych sposobów są profesjonalne środki chemiczne. Na skuteczne czyszczenie fug z ich użyciem pozwala między innymi obecny w składzie chlor. 

Silne środki chemiczne pozwalają w łatwy sposób usunąć kamień oraz poradzić sobie z grzybem. Niestety poza czystymi fugami środki chemiczne mogą być szkodliwe dla skóry oraz błon śluzowy osoby sprzątającej. Dlatego podczas ich stosowania koniecznie trzeba zachować bezpieczeństwo i użyć rękawiczek gumowych.

Czyszczenie fug domowymi sposobami bez środków chemicznych

Jeśli chcesz skutecznie wyczyścić fugi, bez problemu znajdziesz profesjonalne środki, które pomogą Ci to zrobić dokładnie i szybko. Sklepowe detergenty nie są jednak jedynym sposobem na czyszczenie płytek i fug. Można do tego wykorzystać również wiele środków, które znajdziesz we własnym domu. Tego typu czyszczenie fug wymaga jednak trochę więcej pracy i więcej czasu. Zaletą jednak będzie bezpieczeństwo środowiska i własne zdrowie.

Czyszczenie fug parą wodną

Świetnym sposobem na piękne białe fugi jest wykorzystanie mocy pary wodnej. Czyszczenie fug parą wodną jest skuteczną metodą usuwania brudu i plam, a ponieważ nie wymaga użycia środków chemicznych, jest też przyjazne dla środowiska. 

Korzystanie z oczyszczacza parowego sprawia, że w kontakcie z wysoką temperaturą oraz wodą brud namaka i sam odchodzi od fug. Dodatkowo wysoka temperatura pozwala usunąć różnego rodzaju drobnoustroje znajdujące się na powierzchni płytek i w zagłębieniach. Czyszczenie spoin parą wykonujemy za pomocą myjki ze specjalną szczotką. Na zakończenie procesu należy przetrzeć fugi szmatką.

Czym wyczyścić tłuste fugi

Problematycznym miejscem, w którym również można znaleźć brudne fugi, jest kuchnia. Najgorszym zabrudzeniem, które wymaga specjalnych środków, jest tłuszcz. Czyszczenie tłustych fug można wykonać zarówno za pomocą profesjonalnych, jak i domowych środków. 

Jeśli chcesz to zrobić szybko, możesz skorzystać z dostępnych w sklepach mleczek. W przypadku domowych preparatów czyszczenie fug zajmie więcej czasu, ale na pewno będzie ekologiczniej. Jeśli chcesz wyczyścić fugi domowym sposobem, skorzystaj z roztworu soli emskiej i płynu do naczyń lub pasty z sody oczyszczonej.

Czyszczenie fug sodą oczyszczoną i wodą utlenioną

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie fug w domu, a jednym z najprostszych jest użycie sody oczyszczonej. Polecamy skorzystanie z wymienionej wyżej pasty z sody i wody utlenionej. 

Aby skutecznie usunąć za jej pomocą zabrudzenia fug, należy:

  1. Nałożyć ją na spoiny i odczekać około 20 minut
  2. Następnie dokładnie wyczyść fugi szczoteczką
  3. Na koniec wystarczy przetrzeć powierzchnię ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie

W ten sposób skutecznie oczyścisz fugi bez użycia szkodliwych środków chemicznych.

Jak umyć fugi – Podsumowanie

Czyszczenie podłogowych fug, tak samo, jak tych ściennych nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiednich środków można sobie z tym poradzić. Czyszczenie fug Domestosem lub mieszanką sody i wody utlenionej jest naprawdę skuteczne. Najważniejsza w tym wszystkim jest regularność, która nie dopuści do dużego „zapuszczenia” fug i płytek.

Jeśli prowadzisz firmę i zależy Ci na regularnym sprzątaniu biura razem z czyszczeniem fug, postaw na profesjonalną firmą sprzątająca taką jak nasza. W Cleanhub kompleksowo zajmujemy się sprzątaniem biur we Wrocławiu oraz znamy najlepszy sposoby na czyszczenie fug każdej maści.