Jak dbać o rośliny w biurze?

Jak dbać o rośliny w biurze?

Aranżacja oraz dbanie o roślinność w przestrzeni biurowej to bardzo ważna kwestia. Posiadanie wielu roślin w miejscu pracy pozytywnie wpływa na estetykę biura, jak również na komfort przebywania w takich okolicznościach. Dobra aranżacja roślin w biurze sprawia, że o wiele przyjemniej się w nim pracuje, co może oddziaływać na wydajność oraz samopoczucie pracowników. Aby cieszyć się pięknem natury, należy jednak pamiętać o pielęgnacji roślin. A jak dbać o rośliny w biurze? Tego dowiesz się niżej.

Czy warto mieć rośliny w biurze? – aranżacja wnętrz biurowych

Jednoznacznie można powiedzieć, że tak, rośliny biurowe mogą przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, zależnie od gatunków roślin wpływają one na jakość powietrza oraz pozwalają zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu.

Wszystkie rośliną mają również niezwykłą moc pomagającą zredukować poziom stresu. Biurowe rośliny doniczkowe mogą również poprawić estetykę pomieszczenia i przyczynić się do lepszego samopoczucia pracowników. 

Dodatkowo badania wykazały, że obecność roślin w miejscu pracy może przyczynić się do wzrostu produktywności i poprawy koncentracji.

A do jakich gatunków roślin doniczkowych warto się więc skłonić?

Jakie rodzaje kwiatów warto posadzić w miejscu pracy?

Zielone biura to miejsca o wiele bardziej przyjazne zarówno dla pracowników, jak i dla klientów. Dlatego właśnie warto zadbać o odpowiednią aranżację zieleni w ich wnętrzu. 

Jakie kwiaty doniczkowe będą najlepsze do aranżacji wnętrza biurowego?

W miejscu pracy warto posadzić przede wszystkim rośliny łatwe w pielęgnacji i nie wymagające częstego podlewania, które jednocześnie są odporne na niską wilgotność powietrza. 

Do najpopularniejszych i najlepszych biurowych roślin doniczkowych zaliczamy:

 • Skrzydłokwiat – odporny na suszę i ciemność
 • Sansevieria – odporna na suszę i niedobór światła, a także oczyszcza powietrze
 • Zamioculcas – odporny na suszę i niedobór światła
 • Zielony papirus – lubi wilgotne podłoże i jasne miejsca
 • Ficus – lubi jasne miejsca i regularne podlewanie

Wymienione wyżej rośliny doniczkowe nadają się do każdego typu biur. Ich charakter pasuje zarówno no nowoczesnego biura, jak i pomieszczeń w stylu vintage.

Żywe rośliny do biura oczyszczające powietrze

Biura to często miejsca zatłoczone i zamknięte, o niewystarczającej ilość otwieranych okien. Z tego powodu bardzo ciężko zadbać w nich o odpowiednią wymianę powietrza. Dlatego właśnie powinno się do biura wybierać rośliny oczyszczające powietrze. Odpowiednie gatunki roślin w biurze zwiększą wilgotność powietrza oraz pochłaniają promieniowanie monitorów. 

Jak zadbać o rośliny doniczkowe w miejscu pracy?

Uprawa roślin wbrew pozorom może być dość skomplikowana i pracochłonna. Do odpowiedniego wzrostu organizmy żywe takie jak rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. 

Aby zadbać o rośliny doniczkowe w miejscu pracy, należy:

 • Ustawiać rośliny w odpowiednim miejscu – rośliny powinny być umieszczone w miejscu, w którym będą otrzymywać odpowiednią ilość światła i ciepła.
 • Regularnie podlewać rośliny – rośliny należy podlewać zależnie od ich potrzeb, niektóre lubię glebę wilgotną a inne lekko przesuszoną.
 • Przesadzać rośliny, gdy to konieczne – niezależnie od rodzaju roślin ważne jest ich regularne przesadzanie.
 • Regularnie nawozić rośliny – nawożenie roślin doniczkowych dostarcza im odpowiednich składników odżywczych.
 • Dbać o usuwanie martwych liści rośliny – pielęgnacja roślin biurowych poprawia ich wzrost, a zarazem dba o estetykę.
 • Regularnie sprawdzać rośliny – pod kątem chorób i szkodników.

Utrzymanie roślin w dobrej kondycji w to bardzo ważna kwestia. Aby kompleksowo spełnić potrzeby roślin biurowych, warto opiekę nad nimi powierzyć profesjonalistom. Dobrym pomysłem może być wybór dobrej ekipy do sprzątania biur, która jednocześnie zna się na pielęgnacji różnych gatunków roślin.

Jak dbać o rośliny w biurze – Podsumowanie

Popularność ozdabiania biur roślinami rośnie z roku na rok. Trudno się temu dziwić, gdyż biuro pełne roślin stwarza o wiele przyjemniejsze warunki zarówno dla pracowników, jak i odwiedzających je klientów. Jednak sama aranżacja wnętrz roślinami to nie wszystko. Warto zadbać również o kompleksową pielęgnację roślin, w której może pomóc Ci profesjonalna ekipa sprzątająca.

Jeśli szukasz firmy do sprzątania biur we Wrocławiu, która jednocześnie specjalizuje się w pielęgnacji roślin, koniecznie sprawdź naszą ofertę – sprzątanie biur Wrocław.