Sprzątanie biura ma olbrzymie znaczenie. Porządek w miejscu pracy wpływa zarówno na samopoczucie pracowników jak i na odbiór firmy przez osoby z zewnątrz. Jeśli nie wiesz, jak zaplanować porządki, harmonogram sprzątania pozwoli Ci zapanować nad całym procesem. Jak stworzyć plan idealny sprzątania? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Plan sprzątania biura – Jakie są jego zalety?
Harmonogram sprzątania warto stworzyć wtedy jeśli zależy Ci na tym, aby wszelkie prace były wykonywane systematycznie. Skuteczny plan sprzątania biura pozwoli uwzględnić wszystkie potrzeby firmy oraz to kiedy i o jakiej godzinie można i trzeba wykonać daną czynność.
W jaki sposób stworzyć harmonogram sprzątania?
Planując harmonogram sprzątania w miejscu pracy, należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.
Tworząc listę zadań, należy przeanalizować to, jakie pomieszczenia wymagają porządku i jak często to robić, aby wykonać wszystkie czynności i o niczym nie zapomnieć. Najważniejsze pytania do idealnego planu sprzątania przedstawiamy poniżej.
Jaka powinna być częstotliwość sprzątania?
Jeśli chcesz zrobić plan sprzątania biura, najpierw zastanów jak częstego sprzątania, potrzebuje Twoje miejsce pracy. Małe firmy, gdzie pracuje tylko kilka osób, nie wymagają tak częstych odwiedzin ekipy sprzątającej. Natomiast w dużych biurach, gdzie przebywa znacznie więcej osób, zachowanie porządku jest trudniejsze, wymagają sprzątania niemal we wszystkie dni tygodnia.
W jakich godzinach powinno odbywać się sprzątanie?
Harmonogram robienia porządków powinien zawierać również godziny, w jakich sprzątanie może być wykonywane. W niektórych firmach wejście ekipy sprzątającej odbywa się po godzinach pracy, ponieważ mycie powierzchni takich jak podłogi mogłoby być problematyczne tam, gdzie cały czas chodzą ludzie. Są jednak takie biura, gdzie sprząta się również w czasie pracy. Wszystko zależy więc od charakteru firmy.
Jakie prace zawiera codzienne sprzątanie a jakie cotygodniowe?
Tygodniowy harmonogram sprzątania powinien zawierać zarówno prace, które odbywają się codziennie jak i te, które można wykonać np. raz w tygodniu. Oczywiście wszystko zależy od charakteru firmy i od tego gdzie najszybciej pojawiają się zabrudzenia. Naszym zdaniem prace te najlepiej podzielić tak:
Prace w ramach codziennego sprzątania:
- Odkurzanie i mycie podłóg
- Sprzątanie łazienek
- Sprzątanie kuchni
Prace wykonywane rzadziej:
- Generalne porządki
- Ścieranie kurzu
- Dbanie o rośliny
Czy konieczne są prace okresowe?
Oprócz rutynowego sprzątanie takiego jak umycie podłóg, które należy wykonywać codziennie, istnieją czynności, które robi się np. raz-dwa razy w roku. Zaliczamy do tych prac takie zadania jak mycie okien, pranie dywanów i tapicerek czy mycie kostki przed firmą lub koszenie trawnika.
Planowanie sprzątania a zlecanie prac firmie sprzątającej
Wiele małych firm tworząc plan sprzątania, uważa, że czynności codzienne mogą wykonywać pracownicy. Oczywiście harmonogram prac pozwoli skutecznie rozdzielić zadania i plan porządków jednak oczywiste jest, że pracownicy nie będą zadowoleni a prace przez nich wykonywane, nie będą zbyt dokładne.
Najlepszym wyjściem jest, aby firma zaplanowała plan sprzątanie razem z firmą sprzątającą i to jej powierzyła wszelkie prace. Dzięki temu można liczyć na to, że wszelkie czynności zostaną wykonane z należytą starannością.
Jak przygotować harmonogram sprzątania – Podsumowanie
Przygotowanie planu sprzątania pozwoli ustalić co i kiedy ma być sprzątane, aby w biurze zachować odpowiedni porządek oraz aby grafik sprzątania nie kolidował z codziennym trybem pracy firmy. Do sprzątania warto również wynająć profesjonalną firmę, która właściwe podejdzie do swoich obowiązków. Jeśli szukasz firmy od sprzątania biur we Wrocławiu, skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe sprzątanie biur i innych pomieszczeń.